BME Innovációs és Fejlesztési Központ

A Science Park Program keretében valósulhat meg a BME Innovációs és Fejlesztési Központ létrehozásai a jelenlegi "V2" néven ismert egyetemi épület és a Goldmann György téren álló létesítmény átalakításával. Az épület Budapest Innovációs Negyedének központja, a mindenkori előremutató találmányok kifejlesztésének otthona. Mint ilyen, a benne folyó munka állandó változás tárgya. A tervezett épület követi ezeket a változásokat. Kialakítása magába foglalja a legkorszerűbb technológiákat, de nem követ divatos formai, megjelenési jegyeket.

Az új épület a Petőfi híd budai hídfőjének északi oldalán, a híd lehajtó rámpája, az Irinyi utca, a Kármán Tódor Kollégium és az Egry József utca határolja majd. A budai hídfő tömegközlekedési csomópontja és az egyetem közötti kapcsolat biztosítása mellett, cél volt, hogy az épület a hídról tekintve egy nyitott teret határoljon. Ezzel az épület mögött az Egry József utca az egyetem belső utcájává alakul, intenzívebb kapcsoltra ad lehetőséget az új épület és az “E” épület között.

Magába foglal tartós, örökérvényű tervezési követelményeket, melyek a folyamatos változást lehetővé teszik, segítik:

  • városképileg meghatározó emblematikus tömeg-formálás
  • az egyetemi kapcsolat miatti nyitott, befogadó megjelenés
  • funkcióból adódó flexibilis, átlátható építészeti kialakítás

Egry József utca, keleti irány - Hivatali szárny

Az épületben folyó tevékenység átmenet az egyetemi elmélet és a piacgazdaság között. Az épület, mint híd kapcsolja össze az egyetemi kutatást a nyereségorientált tevékenységgel. Az épület tükrözi az egyetem eddigi története során létrehozott mindennapi életünkből is ismert innovatív eredményeket. Utat mutat a jelenlegi és az elkövetkezendő generációknak.

Egry József utcai bejárat - BME Innocávió Háza

Az “L” alakban kialakított két tömeg a délkeleti oldalon egy teret határol, ez az épülethez kapcsolt sátortetővel igény szerint lefedhető.

Az épület keleti irányba mutató szárnya pilléreken áll, ez biztosítja a nagyobb nyitottságot a tömeg-közlekedés irányába, egyben egy kaput is képez az egyetemi campus felé.

Az "L" alakú épület délkeleti oldalán nyitott tér

Egry József utcai homlokzat - Inkubátor szárny

 

A pillérekre állított keleti irányba konzolosan megdöntött épülettömeg egy híd, vagy egy hajó szimbóluma. A két épületszárny a földszintjén nyitható, így intenzíven  kapcsolódik az előtte lévő térhez. Az észak-déli épületszárny és a kollégium között szabadon hagyott terület egy következő fázisban egy új épületszárny építésére is lehetőséget ad.

Pilléreken álló keleti szárny

Az épület gépkocsival történő megközelítése az Egry József utca felől történik, innen érhető el a két szintes mélygarázs. Az első pinceszint kerékpárok tárolására is alkalmas, e kerékpárok az épület mögött is elhelyezhetőek. Az épület három vertikális közlekedő maggal rendelkezik, lehetővé téve így akár a használók egyéni bejáratait is. A gyalogos megközelítés az Irinyi utca, az Egry József utca, illetve a keleti oldali pillérek felöl lehetséges. A közlekedő magok egyenként két liftet és egy lépcsőt tartalmaznak.

 

Az épület felülnézeti képe

Előtérben napelemek, a háttérben zöldtetős kialakítású tetőterasz